USG bioderek u niemowląt – dlaczego jest tak ważne?

Badanie USG bioderek u niemowląt jest metodą diagnozowania ewentualnych nieprawidłowości w obrębie stawów biodrowych u maluszka. Co należy wiedzieć na temat tego badania, kiedy warto je przeprowadzić i jak wyglądać może diagnoza po jego wykonaniu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem przybliżającym ten temat!

Dlaczego wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowląt?

Jako rodzic lub opiekun niemowlęcia musisz wiedzieć, że badanie USG (ultrasonograficzne) bioderek jest jednym z istotnych elementów profilaktyki zdrowia noworodka. Po co wykonuje się USG stawów biodrowych?

Badanie preluksacyjne, bo i z taką nazwą możesz się spotkać, pozwala już od pierwszych tygodni życia zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie bioder, w tym, przede wszystkim, dysplazję stawów biodrowych u niemowlęcia. Im szybciej bowiem wada zostanie wykryta, tym lepsze są rokowania i szybciej podjąć można leczenie. Zbyt późne wykrycie dysplazji lub zaniechanie diagnostyki może doprowadzić w przyszłości do znacznych problemów z chodzeniem, jak i utrzymującym się, trwałym bólem.

USG bioderek – kiedy należy je przeprowadzić?

Samo badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych u niemowląt przeprowadzić trzeba pomiędzy szóstym i dwunastym tygodniem życia. Wcześniejsze USG mogłoby nie być jednoznaczne. Po pierwszym badaniu lekarz ustala termin następnej kontroli, uzależniony w dużej mierze, od wyników USG. 

W niektórych przypadkach, chociażby po porodzie z ułożeniem pośladkowym czy też w sytuacji, gdy w najbliższej rodzinie stwierdzone już były wady kończyn dolnych, USG stawów biodrowych zostanie przeprowadzone natychmiast po urodzeniu. Nie zwalnia to jednak z konieczności wykonania go ponownie w następnych tygodniach życia malucha. 

USG bioderek – jak wygląda i jak się przygotować do badania?

USG bioderek jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym, wykonywanym za pomocą specjalnej aparatury ultrasonograficznej (wykorzystującej zjawisko fal ultradźwiękowych, bezpiecznych dla rozwijającego się malucha).

Samo badanie USG stawów biodrowych u dzieci przebiega właściwie podobnie, jak u osób dorosłych. Lekarz nakłada na skórę malucha specjalny, hipoalergiczny żel, który pozwala na prawidłowe przewodzenie ultradźwięków przez skórę, aż do głębiej położonych tkanek. W trakcie badania, w przyłożoną do okolic bioder głowicą ultrasonografu, lekko porusza nóżkami dziecka, by sprawdzić zachowanie stawu (badanie dynamiczne). USG bioderek trwa do kilkunastu minut, a po jego zakończeniu lekarz wyciera żel ze skóry dziecka. 

Do samego badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Niemowlę powinno być ubrane dość swobodnie, aby łatwo można było je rozebrać do USG (przed nim należy także zdjąć pieluszkę). W trakcie badania rodzic lub opiekun jest cały czas z dzieckiem, dzięki czemu minimalizowany jest stres małego pacjenta.

Wynik badania USG bioderek

Badanie USG bioderek, wykonywane w poradni preluksacyjnej, pozwala na uzyskanie natychmiastowego wyniku. O czym może on świadczyć?

Wynik badania stawów biodrowych u dziecka wyrażany jest, najczęściej, w skali Grafa, która prezentuje się następująco:

  • typy Ia oraz Ib – określający staw biodrowy o prawidłowej budowie,
  • typ IIa – definiujący biodro niedojrzałe fizjologicznie, jednak takie, które nie wymaga leczenia (ze względu na często samoistną poprawę),
  • typ IIc – potwierdzona dysplazja stawu biodrowego, z zagrożeniem przemieszczenia,
  • typ d – z potwierdzonym biodrem dysplastycznym z decentracją główki kości udowej, typ określający staw jako strukturę niestabilną,
  • typy IIIa oraz IIIb – stwierdzające biodra podwichnięte,
  • typ IV – zdiagnozowane biodro zwichnięte. 

W opisie badania USG bioderek, zgodnie z wymogami skali Grafa, powinny znaleźć się adnotacje dotyczące wymierzenia kątów α (kąt dachu kostnego) i β (kąt dachu chrzęstnego) bioder, wykreślanych dla tej metody oceny diagnostycznej. 

Postępowanie po badaniu USG bioderek

Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, lekarz może zalecić kontrolę, czyli ponowne badanie USG bioderek po określonym czasie.

Oczywiście, jeżeli w trakcie diagnostyki ultrasonograficznej potwierdzone zostanie występowanie wady, konieczne jest jak najszybsze wdrożenie stosownego leczenia. Zaordynowane może zostać zakładanie i noszenie specjalnej ortez ortopedycznych lub też, jeżeli zachodzi taka konieczność, lekarz zaleca założenie opatrunku gipsowego, który pozwoli na ustabilizowanie się stawów biodrowych.

Lekarz wykonujący USG bioderek

Profilmed Warszawa Wola

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, gdzie profesjonalna opieka zdrowotna spotyka się z przyjazną atmosferą.

Zadzwoń:

lub