USG bioderek Warszawa

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt Warszawa – na czym polega badanie?

Prawidłowy rozwój stawów biodrowych ma ogromny wpływ na rozwój i naukę chodzenia. Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt to jedno z najważniejszych badań oceniających rozwój stawów biodrowych u dzieci. Jest badaniem profilaktycznym, pozwalającym na wczesne wykrycie wad narządu ruchu m.in. rozwojową dysplazję stawu biodrowego.

Badanie stawów biodrowych u niemowląt (inaczej badanie preluksacyjne) jest zabiegiem bezbolesnym dla dziecka. Jako metoda bezinwazyjna nie wymaga zastosowania narkozy czy środków znieczulający – pozwala natomiast przeprowadzić diagnostykę obrazową o wysokim stopniu szczegółowości.

USG bioderek u niemowląt wykonywane jest w kierunku wykrycia ewentualnej dysplazji biodrowej. W poradni preluksacyjnej tego rodzaju diagnostykę przeprowadza się, by ocenić ułożenie struktur kostnych i stawowych, w tym by sprawdzić, w jaki sposób główka kości udowej układa się względem panewki.

Kiedy należy wykonać USG bioderek?

Badanie wykonuje się po ukończeniu 6. tygodnia (ale przed ukończeniem 12. tygodnia) życia niemowlęcia.

USG bioderek Jak przebiega badanie?

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne (bez skutków ubocznych), dlatego może być wykonywane nawet u najmłodszych. Specjalista na początku aplikuje na skórę maluszka żel, umożliwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Fale te wyprowadzane są ze specjalnej głowicy i wnikają w tkanki, po czym ponownie wracają do głowicy, podpiętej do monitora. Dzięki temu pojawia się obraz, a lekarz może ocenić zachowanie stawu w czasie rzeczywistym.

Po zakończeniu badania USG bioderek lekarz wyciera żel ze skóry malucha i zapisuje wyniki badania w postaci zdjęcia USG. Następnie ocenia kondycję stawu biodrowego na podstawie skali Grafa i konsultuje wyniki z rodzicami.

Małe dziecko podczas badania USG

Zapraszamy do PROFIL-MED w Warszawie

Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie USG dziecięcego w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.

Wyniki USG stawów biodrowych

Wyniki USG stawów biodrowych u dzieci, ocenione na podstawie skali Grafa, pozwalają ocenić, czy biodro:

  • jest zdrowe i prawidłowo rozwinięte;
  • wykazuje zaburzony rozwój, ale ma szansę na korektę;
  • jest narażone na zmianę swojego położenia, są to stany określane jako dysplazja stawu;
  • jest zwichnięte.

Dzięki wczesnej diagnozie lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie, co może zapobiec poważnym skutkom zdrowotnym u dziecka.

Lekarz wykonujący USG bioderek

Wskazania do wykonania badania USG bioderek

Poza badaniem profilaktycznym wykonywanym w 6 tygodniu życia, wskazaniami do badania USG stawów biodrowych u dzieci są:

  • stwierdzane przez lekarza podczas badania niemowlęcia: objaw Barlowa, czyli wyważenia stawu i Ortolaniego, czyli przeskakiwania głowy kości udowej w stawie biodrowym;
  • nieprawidłowe, czyli nienaturalne bądź niesymetryczne ułożenie nóżek niemowlęcia;
  • wyraźnie odczuwalny opór podczas poruszania kończyną dolną dziecka;
  • widoczne różnice w długości kończyn dolnych dziecka;
  • dające się zauważyć niesymetryczne fałdy między pośladkami a udami niemowlęcia.

USG Bioderek – Warszawa i okolice

W Centrum Medycznym PROFIL-MED badanie wykonywane jest przez wykwalifikowanego specjalistę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Poznaj cenę badania

Sprawdź nasz cennik, aby dowiedzieć się, ile kosztuje usg bioderek w Warszawie prywatnie.

USG bioderek PROFIL-MED - Nasi lekarze

USG stawów biodrowych u dzieci – cena?

Cena USG stawów biodrowych u dziecka w poradni preluksacyjnej w Warszawie jest zależna od placówki. Zwykle średni koszt takiego badania wynosi od 250 zł. W PROFIL-MED wykonasz prywatnie nie tylko USG stawów biodrowych, ale również każdej innej struktury. Jeśli zastanawiasz się np. gdzie wykonać USG stawu skokowego dzieci w Warszawie, koniecznie sprawdź naszą placówkę! Zapewniamy nowoczesny sprzęt diagnostyczny i profesjonalną obsługę medyczną.

Wczesne wykrycie wszelkich zmian i nieprawidłowości w obrębie bioder może uchronić Twoje dziecko przed rozwojem poważnych zaburzeń w przyszłości i szeregiem zdrowotnych skutków ubocznych. Staw biodrowy jest jedną z głównych struktur, umożliwiających poruszanie kończynami.

Rejestracji na badanie można dokonać online lub telefonicznie.

Małe dziecko podczas badania USG

Zapraszamy do PROFIL-MED w Warszawie

Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie USG dziecięcego w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.