USG tarczycy Warszawa

USG tarczycy jest jednym z często wykonywanych bezbolesnych i nieinwazyjnych badań diagnostycznych gruczołu tarczowego, zaliczanych do diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje się w nim ultradźwięki, które wysyłane są przez aparat (ultrasonograf) w stronę badanych tkanek. Fale rozchodzą się w tkankach, odbijają na granicy ośrodków i wracają do odbiornika (aparatu).

Skorzystaj z Profesjonalnej Opieki Medycznej w PROFIL-MED

Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie USG tarczycy w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.

Badanie USG tarczycy w PROFIL-MED

Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce chorób tarczycy. Pozwala na ogólną ocenę gruczołu. Dzięki ultrasonografii lekarz uzyskuje takie informacje o narządzie, jak: jego wielkość i objętość, charakterystyka miąższu (jednorodność, echogeniczność). W zależności od sposobu i siły odbijania przez tarczycę ultradźwięków  stwierdza się hypoechogeniczność lub hiperechogeniczność miąższu, obecność obszarów, zmian (ognisk) wyraźnie wyróżniających się od otaczającego miąższu tarczycy.

 

USG tarczycy jak się przygotować?

Do badania USG tarczycy nie trzeba się przygotowywać w sposób szczególny. Nie trzeba być na czczo i można je wykonać o dowolnej porze dnia. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie przeszkadzające w dostępie do gruczołu.

Warto pamiętać, że jeśli wcześniej została zdiagnozowana choroba tarczycy, dobrze jest zabrać ze sobą na badanie poprzednie wyniki USG.

Badanie USG tarczycy jest całkowicie bezbolesne.

Kobieta podczas USG tarczycy

Kiedy wykonać USG tarczycy w Warszawa Wola?

USG tarczycy wykonywane jest u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie chorób tarczycy, nie tylko związanych ze zmianami o charakterze torbieli czy guzków, lecz równie przydatne jest w diagnozowaniu stanów zapalnych tego gruczołu, a także w chorobach tarczycy.

Decyzja dotycząca oceny stanu tarczycy podejmowana jest przez lekarza najczęściej jako skutek zgłaszanych przez pacjenta objawów, które mogą sugerować problemy z tarczycą i nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych.

Kobieta podczas USG tarczycy

Poznaj cenę badania

Sprawdź nasz cennik, aby dowiedzieć się, ile kosztuje usg tarczycy w Warszawie prywatnie.

USG tarczycy PROFIL-MED - Nasi lekarze

Objawy chorób tarczycy

 

  • powiększenie gruczołu,
  • nieprawidłowości w badaniach hormonalnych,
  • występowanie wola, które może być wyczuwalne nawet w badaniu palpacyjnym,
  • duszności,
  • trudności podczas przełykania,
  • spadek lub przyrost masy ciała,
  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • długotrwale utrzymująca się chrypka.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badanie usg tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Lekarz przykłada do szyi pacjenta pokrytą żelem głowicę ultrasonografu (lub pokrywa żelem skórę w okolicy badania). Przesuwając głowicę w różnych płaszczyznach, ogląda widoczną na monitorze aparatu tarczycę i znajdujące się w pobliżu struktury.

Żel zapewnia właściwe przewodnictwo fali ultradźwiękowej w głąb tkanek pacjenta i ma na celu wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Jest on obojętny dla skóry i łatwo usuwalny. Niektóre nowsze modele aparatów mają możliwość mierzenia również przepływów krwi w gruczole tarczowym. Są one dokładniejsze, ponieważ pozwalają także na obecność stanu zapalnego, który przy zwykłym aparacie mógłby pozostać niezauważony.

Badanie USG tarczycy nie jest bolesne, chociaż można podczas niego odczuwać nieznaczny dyskomfort związany z uciskiem na szyję.

Kobieta podczas USG tarczycy

Skorzystaj z Profesjonalnej Opieki Medycznej w PROFIL-MED

Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie USG tarczycy w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.