USG jamy brzusznej dzieci
W Centrum Medycznym Profil-Med w Warszawie wykonujemy badania USG jamy brzusznej dzieci. Stanowią one istotny element diagnostyki różnego rodzaju chorób, których objawami mogą być bóle brzucha, nieuzasadnione wzdęcia, zaparcia czy biegunki.
Na czym polega USG jamy brzusznej dziecka?
USG jamy brzusznej dziecka to element diagnostyki obrazowej. Badanie tego rodzaju jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla organizmu. USG brzucha dziecka jest tym samym badaniem nieinwazyjnym – nie wymaga podania znieczulenia.
Badanie USG jamy brzusznej nie należy do kategorii badań przesiewowych (jak ma to miejsce, chociażby, w przypadku USG bioderek noworodków). Pomimo tego diagnostykę tę warto przeprowadzać, co pewien czas, także bez wyraźnych wskazań, w celach typowo kontrolnych.
Kiedy należy wykonać badanie USG jamy brzusznej u dziecka?
Diagnostyka pacjentów dziecięcych jest wyjątkowo trudna, przede wszystkim ze względu na trudności w uzyskaniu od dziecka wyraźnych informacji na temat odczuwanych przez niego objawów.
Jednym z przykładowych schorzeń, które jest wykrywane i monitorowane poprzez diagnostykę obrazową, jest stan zapalny układu moczowego. Wszelkie nieprawidłowości, jak białkomocz czy krwiomocz stanowią wyraźne wskazanie, by przeprowadzić USG jamy brzusznej dziecka. Podobnie, jak niezidentyfikowane bóle brzucha, w tym z towarzyszącymi objawami dodatkowymi (częste wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunki).
Badanie USG jamy brzusznej u dziecka, wykonywane w ramach kontroli, może ponadto pomóc w wykrywaniu wszelkiego rodzaju nieprawidłowości rozwojowych narządów wewnętrznych, występowania przepuklin, guzów i podobnych schorzeń.
W określonych wypadkach badania obrazowe w postaci USG jamy brzusznej u dzieci przeprowadza się w ramach kontrolowania procesu leczenia czy rekonwalescencji po przebytych urazach i zabiegach.
Zapraszamy do PROFIL-MED w Warszawie
Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie USG dziecięcego w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.
Zadzwoń:
lub
Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej u dziecka?
USG, czyli badanie ultrasonograficzne, polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, wysyłanych bezpośrednio przez głowicę urządzenia. Fale te docierają do powierzchni narządów wewnętrznych, odbijają się i wracają, a w głowicy zostają przetworzone na obraz, który jest następnie widoczny na monitorze aparatury ultrasonograficznej. Tym samym ten rodzaj badania obrazowego jest przeprowadzany nieinwazyjnie poprzez powłoki skórne.
Badanie USG jamy brzusznej przeprowadzane jest w pozycji leżącej u nieco starszych, bardziej samodzielnych dzieci – u niemowląt wymagane jest trzymanie malucha przez rodzica lub opiekuna. USG wykonywane jest za pomocą aparatury ultrasonograficznej i głowicy, która zostaje pokryta żelem (dzięki któremu łatwiej przesuwa się ona po skórze, jak i możliwe jest efektywne wysyłanie fal ultradźwiękowych). Ze względu na niską temperaturę żelu, zwłaszcza w przypadku dzieci będących pierwszy raz na takim badaniu, może wystąpić negatywna reakcja, związana ze stresem i ogólnym dyskomfortem. Podkreślamy jednak, że badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a obecność opiekuna podnosi pewność dziecka i dodaje mu otuchy!
W trakcie badania możliwe jest zaobserwowanie wyglądu i pracy narządów wewnętrznych (jelita, żołądek, wątroba, pęcherz itp.). Cały proces zajmuje do kilkunastu minut, a po jego zakończeniu lekarz wystawia na piśmie opinię, niekiedy załączając także wydruk zdjęć.
Jak przygotować dziecko do USG jamy brzusznej?
W odróżnieniu od pacjentów dorosłych, dziecko musi zostać przygotowane do badania USG jamy brzusznej nieco inaczej, w dodatku odmiennie wygląda to u młodszych (niemowlę) i starszych maluchów. Poniżej zamieszczamy najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego przygotowania dziecka, a w razie wątpliwości lub dodatkowych pytań zachęcamy do skontaktowania się z naszym Centrum
Przygotowanie niemowlęcia do badania USG jamy brzusznej
Niemowlęta i małe dzieci trochę trudniej jest przygotować do badania USG jamy brzusznej, przede wszystkim ze względu na niemożność dokładnego wytłumaczenia im, na czym polega taka diagnostyka oraz, że jest bezbolesna. Aby jednak możliwie ograniczyć dyskomfort, dziecko powinno być nakarmione najpóźniej na godzinę przed planowaną wizytą. To ważne z dwóch względów – z jednej strony uspokaja maluszka, z drugiej pozwala na wypełnienie pęcherza płynem, co jest ważne do prawidłowego zobrazowania jamy brzusznej.
Jeżeli jednak badanie USG ma być przeprowadzone w celu diagnozowania pęcherzyka i dróg żółciowych, zalecane jest pojawienie się z dzieckiem na czczo – to jest z przynajmniej trzygodzinną przerwą po ostatnim posiłku.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej dziecka starszego
Dzieci, które nie są już niemowlętami (od wieku przedszkolnego), do badania USG jamy brzusznej powinny przystępować na czczo. W tym wypadku wystarczyć powinna również około trzygodzinna przerwa. Należy im jednak podawać płyny, przy czym najlepszym wyborem jest w tej sytuacji czysta woda, ewentualnie słabe napary z herbaty. O ile to możliwe, dziecko powinno ograniczyć oddawanie moczu przed badaniem, by pęcherz pozostawał wypełniony (należy podać też ostatni napój na około 30 minut przed USG jamy brzusznej).
U dzieci starszych (przedszkolnych i starszych) zalecane jest również podawanie na dzień przed badaniem leków redukujących ilość gazów jelitowych, a także zaleca się, by nie podawać im potraw mogących wywoływać wzdęcia.
Poznaj cenę badania
Sprawdź nasz cennik, aby dowiedzieć się, ile kosztuje usg miednicy mniejszej w Warszawie prywatnie.
Zapraszamy do PROFIL-MED w Warszawie
Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie USG dziecięcego w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.