Jak badania USG pomagają w wykrywaniu chorób sercowo-naczyniowych?

27 czerwca, 2024

Jednym z podstawowych badań pozwalających ocenić stan żył i tętnic, a tym samym pomóc w wykryciu licznych chorób sercowo-naczyniowych jest USG Doppler. Nic więc dziwnego, że badanie to jest niezwykle popularne i powszechnie zlecane osobom w grupie zwiększonego ryzyka. Cieszy się ono dużym uznaniem także wśród pacjentów, gdyż jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jakie konkretnie możliwości daje i na czym tak właściwie polega?

Na czym polega USG Doppler?

Wielu pacjentów przed poddaniem się jakiemuś badaniu lubi wiedzieć, na czym ono dokładnie polega. Nic więc dziwnego, że sporo osób szuka informacji, czym jest USG Doppler i jak dokładnie przebiega.

USG Doppler to bardzo zaawansowane technicznie badanie diagnostyczne, które pozwala na niezwykle precyzyjną analizę naczyń krwionośnych. Celem tego badania jest ocenienie przepływu krwi w naczyniach, a nawet sprawdzenie ich stanu, czyli struktury, drożności, napięcia. Możliwe jest również zaobserwowanie różnego typu uszkodzeń czy skrzepów. Zaburzenia w prawidłowej pracy naczyń krwionośnych zwiastować mogą bardzo poważne problemy zdrowotne, dlatego tak ważne jest ich wcześniejsze wykrycie.

Jak jednak konkretnie przebiega to badanie? Realizowane jest ono przy pomocy specjalne głowicy, która wysyła w głąb ciała ultradźwięki, które po odbiciu się od struktury naczyń krwionośnych ponownie wracają do głowicy. Specjalistyczne oprogramowanie jest w stanie na podstawie tak zgromadzonych danych przedstawić obraz naczyń krwionośny w formie graficznej. Z punktu widzenia pacjenta niezwykle istotne jest, że badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, więc nie wiąże się z żadnym dodatkowym stresem i niedogodnościami.

Co można zbadać podczas badania Dopplerem?

Olbrzymią zaletą badania USG Doppler jest możliwość ocenienia stanu praktycznie wszystkich żył i tętnic w całym ciele. Zdecydowanie najczęściej zlecane jest badanie tętnic szyjnych, gdyż to właśnie one w pierwszej kolejności pozwalają zaobserwować zmiany miażdżycowe. Jeśli pacjentowi doskwiera drętwienie rąk, powinien mieć przeprowadzone badanie tętnic podobojczykowych. Na tym rzecz jasna lista potencjalnych miejsc się nie kończy, gdyż oprócz tego USG Doppler może być użyte do zbadania serca, jamy brzusznej, tętnic kończy górnych i dolnych, a także żył kończyn dolnych i górnych.

Jakie nieprawidłowości wykaże badanie?

Z jakiego powodu USG Doppler jest tak ważnym badaniem? Przy jego pomocy możliwe jest wykrycie wielu bardzo poważnych chorób i dolegliwości. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie takich chorób może nie tylko umożliwić szybkie ich wyleczenie, lecz nawet uratowanie danemu pacjentowi życia.

Do najważniejszych chorób, które mogą zostać wykryte przy pomocy tego badania, zaliczyć trzeba zakrzepicę, zmiany zapalne, niedokrwienia, a nawet uszkodzenia mechaniczne narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka czy też nerek. Możliwe jest wykorzystanie USG Doppler do ocenienia przepływów łożyska, a nawet stanu płodu. Oczywiście takie badanie powszechnie wykorzystywane jest podczas diagnostyki miażdżycy, przy zaburzeniu krążenia, a nawet może wcześniej wskazać na ryzyko wystąpienia tętniaka, wad serca i zastawek.

Wskazania do wykonania badania

Wielu pacjentów często zastanawia się, kto w pierwszej kolejności powinien zgłosić się na takie badanie. Czy jest ono profilaktyczne i powinno się je powtarzać z własnej inicjatywy co jakiś czas, czy może przepisuje je lekarz na podstawie wybranych objawów?

Wiedzieć trzeba, że badanie to powinno zainteresować przede wszystkim osoby z żylakami kończyn dolnych, a także te, u których podejrzewa się zmiany miażdżycowe. Co więcej, za takim badaniem przemawia podejrzenie tętniaka, niewydolność żylna, ataki niedokrwienia, przebyty udar, a także choroby nowotworowe. Pamiętać również należy, że jest ono bardzo wskazane w przypadku osób prowadzący siedzący tryb życia, palących nałogowo papierosy, a także zmagających się z cukrzycą lub otyłością.

Kto powinien zlecić wykonanie badania?

Osobną kwestią jest, kto tak właściwie powinien zlecić takie badanie. Czy pacjent powinien je zrobić na własną rękę, czy może dopiero po wyraźnym zaleceniu lekarza? Oczywiście nie ma konieczności czekania na skierowanie od lekarza, gdyż każdy może takie badanie wykonać na własną rękę w prywatnej klinice. Wiedzieć jednak trzeba, że nie zawsze jest taka potrzeba i zwyczajnie działanie bez uzgodnienia z lekarzem może być stratą pieniędzy.

Inną niezwykle ważną kwestią jest to, kto będzie interpretować wyniki badań. O ile zlecić je może nawet lekarz rodzinny, tak już jednak ich interpretacją powinien zająć się lekarz specjalista z danej dziedziny. Tylko on będzie w stanie poprawne odczytać otrzymanie wyniki.

Przygotowanie do badania — co należy wiedzieć?

Czy do badania USG Doppler należy się w jakiś szczególny sposób przygotować? Jest to bardzo zasadne pytanie, gdyż wiele badań wymaga, aby przez pewien czas nic nie jeść, pić zwiększoną ilość płynów czy też nie zażywać jednej dawki leków. Czy w przypadku tego badania jest podobnie? Tak naprawdę jedynego przygotowania wymaga badanie USG Doppler w obrębie jamy brzusznej. W tym wypadku zaleca się, aby przyjść na czczo. We wszystkich innych przypadkach nie trzeba się specjalnie przygotowywać, aby otrzymać poprawny wynik.

Ból w okolicach serca

Profilmed Warszawa Wola

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, gdzie profesjonalna opieka zdrowotna spotyka się z przyjazną atmosferą.

Zadzwoń: