Badanie EEG Warszawa

Badanie EEG, czyli inaczej elektroencefalografia, pozwala na wykrycie zmian patologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest to badanie nieinwazyjne, jego przeprowadzenie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta i jest najzupełniej nieszkodliwe dla zdrowia, dlatego z powodzeniem może być wykonywane nawet u bardzo małych dzieci. EEG polega na umieszczeniu na głowie pacjenta specjalnych elektrod, które rejestrują zmiany zachodzące w mózgu. Uzyskane w ten sposób informacje zapisywane są w postaci krzywych, które następnie poddawane są analizie przez specjalistów. Korzyści, które oferuje to badanie, są ogromne, gdyż umożliwia ono uzyskanie zapisu czynności zachodzących w korze mózgowej, dzięki czemu możliwe jest wczesne wykrycie poważnych zaburzeń neurologicznych.

W jakim celu przeprowadzane jest badanie EEG?

Badanie EEG dzieci Warszawa, kiedy jest wskazanie przeprowadzenie i w jakim celu? EEG może być wykonywane u osób w praktycznie każdej grupie wiekowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby badanie zrealizować u noworodków, niemowląt, a także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz oczywiście u dorosłych. Co jednak bardzo ważne, uzyskiwane zapisy mogą znacząco różnić się u pacjentów w różnych wieku. Oznacza to, że wynik, który będzie całkowicie normalny dla noworodka u dorosłego pacjenta może być oznaką poważnych problemów. Dlatego tak ważne jest interpretowanie wyników przez wykwalifikowanego specjalistę.

Skierowanie na badanie EEG

EEG przeprowadzane jest na podstawie skierowania od lekarza neurologa, który może podejrzewać u pacjenta zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia tego badania zaliczyć trzeba zaburzenia mowy, padaczkę, ADHD, nawracające omdlenia, zaburzenia świadomości, ale także częste bóle głowy, zaburzenia snu i bezsenność oraz problemy z nauką i zaburzenia koncentracji. Rzecz jasna badanie można przeprowadzić także na własną rękę, jeśli np. podejrzewa się u swojego dziecka zaburzenia w rozwoju i innego typu problemy neurologiczne. Dodatkowo na uwadze należy mieć także to, że na EEG skierować może inny lekarz specjalista np. ortopeda dziecięcy Warszawa, który na podstawie historii leczenia nabierze podejrzeń w zakresie prawidłowego działania ośrodkowego układu nerwowego.

Zapraszamy do PROFIL-MED w Warszawie

Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie EEG w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.

Zadzwoń:

lub

EEG Profil-Med - ZnanyLekarz.pl

Kto wykonuje badanie i opisuje wynik?

Badanie EEG polega na odbiorze fal mózgowych poprzez przymocowane do głowy specjalne elektrody. Oznacza to, że uzyskanie prawidłowego wyniku badania w ogromnej mierze zależy od prawidłowego montażu elektrod i zapewnienia im stabilnej pozycji. Wbrew pozorom jest to dość trudne zadanie, gdyż obecne na głowie owłosienie mocno utrudnia utrzymanie właściwej pozycji. Co więcej, sporym kłopotem dla otrzymania prawidłowych wyników badania są zaburzające je czynniki zewnętrzne w postaci np. poruszania się pacjenta. Wiedzieć trzeba, że nawet najmniejszy ruch może spowodować powstanie na rejestrowanej fali tzw. artefaktów, które utrudniać będą późniejszą interpretację wyników.

O prawidłowe przeprowadzenie badania, czyli właściwe zamocowane elektrod, a także zminimalizowanie oddziaływania czynników zewnętrznych odpowiada technik, czyli wykwalifikowana osoba o ogromnym doświadczeniu. Otrzymany wynik przekazywany jest następnie lekarzowi neurologowi, który wykonuje opis. Co bardzo ważne, neurolog musi mieć uprawnienia w postaci specjalnej licencji dotyczącej konkretnej grupy wiekowej pacjentów. Z racji tego, że czynności pracy mózgu u dzieci będą przebiegały zupełnie inaczej niż u dorosłych, EEG dziecięce nie może być pisywane przez neurologa, który posiada licencję jedynie na badania przeprowadzane u dorosłych.

Jak przygotować dziecko do badania EEG?

Szczególną specyfiką badania EEG jest to, że może być wykonywane w czasie czuwania, lecz także podczas snu — przeważnie naturalnego, czyli tzw. spontanicznego. Możliwe jest nawet wywołanie snu sztucznie, lecz w takim wypadku wyniki mogą być nieco zafałszowane. Przyjmuje się, że w przypadku dzieci poniżej 7 roku życia nie zaleca się, aby EEG przeprowadzane było w czasie czuwania, gdyż wyniki takiego badania zwykle nie są miarodajne i najczęściej nie przejawiają większej wartości. Zdecydowanie najlepsze rezultat osiąga się podczas badania w czasie snu spontanicznego. Rzecz jasna wymaga to odpowiedniego przygotowania dziecka, aby mogło samemu zasnąć w czasie trwania EEG.

Odpowiednie zaplanowanie dnia badania

Właściwe przygotowanie dziecka do badania EEG wzbudza wśród rodziców powszechną obawę. W końcu jak można przygotować dziecko na to, aby w ciągu dnia poszło spać, w obcym miejscu i dodatkowo w dość stresującej sytuacji? Oczywiście pracownicy bardzo się starają, aby ułatwić ten proces maluchom i dlatego badania przeprowadzane są o różnych porach dnia, w możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach — dziecko ma do dyspozycji wygodne i duże łóżko, które ustawione jest w cichym i zacienionym pomieszczeniu. Rodzice muszą być jednak świadomi, że jeśli dziecko ma usnąć podczas badania, musi zostać właściwie przygotowane. Zaleca się zatem, aby dziecko było przed badaniem senne i zmęczone, co można osiągnąć, budząc je w nocy poprzedzającej badanie lub wręcz nie dopuszczając do tego, aby zasnęło w nocy — bezsenna noc spowoduje, że malec z łatwością uśnie w czasie trwania badania. Innym bardzo skutecznym sposobem na to, aby ułatwić dziecku zaśnięcie w trakcie badania, jest przeprowadzenie z dzieckiem relaksacji na krótko przed badaniem. W tym celu można podać dziecku np. coś ulubionego do jedzenia, aby malec się uspokoił. Odradzane jest oczywiście podawanie słodyczy, gdyż obecny w nich cukier ma silne działanie pobudzające. W skrajnych przypadkach, gdy dziecko jest nadpobudliwe i nie ma szans na to, aby usnęło, istnieje możliwość podania środka uspokajającego, po którym malec na pewno uśnie.

Przygotowanie skóry głowy do badania EEG

Wspomnieć jeszcze należy, że przed badaniem dziecko powinno mieć dokładnie umytą skórę głowy i włosy, aby nie dochodziło do zaburzenia przepływu sygnałów do elektrod. Dodatkowo należy zadbać, aby we włosach dziecka nie znalazły się zapinki, kokardki i inne tego rodzaju ozdoby do włosów. Również i one mogą być źródłem problemów z przepływem danych, a także z poprawnym mocowaniem elektrod do skóry głowy.

Poznaj cenę badania

Sprawdź nasz cennik, aby dowiedzieć się, ile kosztuje badanie EEG w Warszawie prywatnie.

USG bioderek PROFIL-MED - Nasi lekarze

Jak przebiega badanie?

Jak już wcześniej było to wspominane, elektroencefalografia jest badaniem całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym i niemającym choćby najmniejszego negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Podczas padania pacjent może pozostać w pozycji siedzącej, lecz zalecana jest leżąca. Na głowę zakładany ma specjalny czepek, na którym obecne są elektrody — przeważnie jest ich 19. Pomiędzy skórą głowy a czepkiem nakładany jest dodatkowo specjalny żel, który przyczynia się do zmniejszenia zakłóceń oraz poprawia przewodność sygnału elektrycznego.

Czy pacjent podczas badania wykonuje jakieś czynności? Nie ma takiej potrzeby, gdyż celem badania jest jedynie monitorowanie aktywności mózgu pacjenta. Najważniejsze dane spływają do komputera podczas snu, lecz również okres przygotowywania do badania może być źródłem cennych danych. Dlatego w zależności od szybkości zasypiania, łączny czas trwania badania EEG może zająć nawet do 1,5 godziny. Dłuższe badanie przeprowadza się niezwykle rzadko, gdyż zwyczajnie nie ma tak często wskazań do wydłużenia zbierania danych z czujników.

Badanie EEG dziecka

Wynik badania

Po wykonaniu badania rodzice otrzymają wykres, na którym znajdować się będą charakterystyczne fragmenty krzywych oraz wykonany przez specjalistę opis badania, który będzie wystarczający do oceny stanu zdrowia przez większość neurologów, którzy nie zajmują się stricte badaniami EEG. Dla specjalistów w tej dziedzinie każdy szczegół może mieć znaczenie, dlatego na konsultację warto zabrać ze sobą cały zapis elektroniczny badania, a nie tylko otrzymany opis. Pełny zapis badania może być zapisany przez pracownika pracowni na płycie CD lub też na dostarczonym przez pacjenta przenośnym dysku Pendrive. Z uwagi na wielkość pliku z wynikiem badania nie da się go przesłać poprzez mail lub przenieść do folderu zawieszonego w chmurze internetowej.

Zapraszamy do PROFIL-MED w Warszawie

Zaufaj doświadczeniu i nowoczesnym metodom diagnostycznym. Umów się na badanie EEG dziecięcego w PROFIL-MED i ciesz się pewnością, że dbamy o Twoje zdrowie najwyższym standardem.

Zadzwoń:

lub

EEG Profil-Med - ZnanyLekarz.pl