Badanie ultrasonograficzne, czyli popularne USG, to nowoczesna technika pozwalają w szybki, nieinwazyjny, a przede wszystkim zupełnie bezbolesny sposób zobrazować ewentualne zmiany w narządach wewnętrznych. Jest to niezwykle skuteczna metoda diagnozowania m.in. chorób układu oddechowego u najmłodszych, która pozwala na wykrycie na bardzo wczesnym etapie wielu bardzo poważnych przypadłości.
Wskazania do wykonania USG płuc dziecka
Szybka i trafna diagnoza ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, gdyż pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia na wczesnym etapie choroby, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie jej negatywnego wpływu na całe późniejsze życie młodego człowieka. Nie dziwi więc, że rodzice szukają informacji, co powinno ich zaniepokoić w zachowaniu dziecka i jakie objawy muszą ich skłonić do wizyty u specjalisty i wykonania USG płuc dziecka.
Badanie USG płuc jest w stanie zobrazować, w jakim stanie są płuca dziecka, a także ocenić stopień ich rozwoju i ewentualne zniszczenia poczynione przez chorobę. Bardzo ważne w procesie diagnostyki i leczenia jest wykonanie tego badania odpowiednio wcześnie. Oznacza to, że rodziców powinny zaniepokoić takie objawy, jak uporczywy, długo utrzymujący się kaszel, duszności lub trudności z oddychaniem. Innym niepokojącym objawem jest zgłaszany przez dziecko ból w klatce piersiowej, często nawracające infekcje, a także pojawiająca się równoległe z dusznościami wysoka gorączka. Rzecz jasna USG płuc dziecka powinno się bezwzględnie wykonać w sytuacji, gdy podejrzewane będą stany zapalne płuc, oskrzeli czy tchawicy.
Jakie przypadłości wykrywa USG płuc?
Wykonanie badania USG płuc dziecka ma ogromne znaczenie dla szybkiego wykrycia naprawdę niebezpiecznych przypadłości. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o niezwykle groźnych dla zdrowia dziecka stanów zapalnych w obrębie płuc i oskrzeli. Dodatkowo specjalista bez trudu na podstawie otrzymanych wyników zdiagnozuje odmę opłucnową, włóknienie płuc, obrzęk czy obecny w płucach płyn. USG wykryje nawet drobne nieprawidłowości w zakresie budowy tego narządu. Wykwalifikowany specjalista będzie w stanie przy pomocy ultrasonografu zauważyć nawet niewielkie, niedające jeszcze żadnych objawów zmiany nowotworowe. Ma to bezcenne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia malucha.
Rodzice często uważają, że głównym narzędziem diagnostyki stanu płuc jest RTG. To prawda, badanie to jest cały czas praktykowane i cieszy się dużym uznaniem wśród specjalistów za sprawą swojej skuteczność, lecz nie da się ukryć, że USG to technologia znacznie nowocześniejsza, bezpieczniejsza dla zdrowia dziecka, a przy tym dokładniejsza. RTG traktuje się zatem jako tzw. badanie pierwszego rzutu, a w przypadku niepewnych i niejednoznacznych wyników wykonuje się znacznie dokładniejsze USG płuc.
Czy dziecko należy przygotować do badania?
Do wielu badań należy się odpowiednio przygotować. Najczęściej trzeba być na czczo, czasem niezbędne jest nieprzyjmowanie leków czy np. wypicie określonej ilości płynów. Czy w przypadku USG płuc u dziecka również należy malucha w jakiś szczególny sposób przygotować?
Do wykonania USG płuc niewymagane są jakiekolwiek przygotowania. Zaleca się jednak, aby dziecku wyjaśnić, jak będzie przebiegało badanie, poinformować go, co doktor będzie robił, a także oczywiście zapewnić go zgodnie z prawdą, że USG jest całkowicie bezbolesne. Dzięki temu zminimalizuje się poziom stresu u dziecka, które z pewnością będzie się denerwowało przed nieznaną mu procedurą. Znacznie zwiększy to jego komfort i pozwoli przeprowadzić badanie w przyjemnej i przyjaznej atmosferze.
Gdzie wykonać badanie USG płuc u dziecka?
Choć badanie USG płuc dziecka pozwala na wykrycie wielu naprawdę poważnych chorób i włączenie na czas leczenia, to jednak żaden rodzic nie może zapominać, jak wielkie znaczenie ma doświadczenie specjalisty, który będzie je wykonywał. Żadna, nawet najlepsza i najskuteczniejsza technologia nie pomoże postawić diagnozy, jeśli nie będzie wykorzystywana przez kompetentnego lekarza. Nasi specjaliści nie tylko stworzą w gabinecie przyjazną i ciepłą atmosferę, dzięki której malec będzie czuł się pewniej i wyzbędzie się strachu oraz stresu, lecz dodatkowo będą w stanie bardzo rzetelnie ocenić uzyskiwany na ekranie komputera obraz. Gwarantuje to trafność diagnozy, a więc zastosowanie właściwego leczenia. Pomocny w tym wypadku będzie fakt, że badanie przeprowadzane będzie w odpowiednio zaaranżowanym gabinecie pediatrycznym, a nie w oddzielnej „poważnej” sali diagnostycznej.