Jakie są najczęstsze problemy neurologiczne u dzieci?

9 grudnia, 2024

Do neurologa warto wybrać się już z małym dzieckiem w celu wykluczenia ewentualnych zaburzeń i schorzeń. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ciąży zagrożonej, porodu przedwczesnego i cesarskiego ciecia. Wskazaniem do jak najwcześniejszej wizyty u neurologa jest także przejście przez matkę infekcji i chorób wirusowych w ciąży. Już u dzieci diagnozuje się rozmaite problemy neurologiczne typu padaczka, porażenie mózgowe, zapalenie mózgu.

Najpopularniejsze problemy neurologiczne u dzieci

  • Padaczka

Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurologicznych u dzieci jest epilepsja. W przypadku padaczki dochodzi do nadmiernej aktywności elektrycznej w komórkach nerwowych w mózgu, co objawia się nawracającymi napadami. Towarzyszą temu charakterystyczne objawy w postaci drgawek i utraty świadomości. Warto od razu zaznaczyć, że takie objawy mogą nie być typowe u każdego dziecka. Na atak padaczkowy może wskazywać również chwilowe, głębokie zamyślenie, które trwa to zazwyczaj kilkanaście sekund, a czasem nawet dłużej. W tym czasie dziecko nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne.

Przy epilepsji u dzieci nierzadko dochodzi do napadów zgięciowych. Dziecko zaczyna przyciągać głowę do klatki piersiowej lub rozchylać ręce na boki. W tym czasie następuje kilkadziesiąt szarpnięć mięśniowych. Drgawki mogą obejmować różne części ciała, czasem wybiórczo tj. przykładowo jednego palca lub nogi. U dzieci często drgawki nie dotyczą całego ciała.

  • Mózgowe Porażenie Dziecięce

Mózgowe Porażenie Dziecięce to kolejne częste zaburzenie neurologiczne, które wpływa na ruch i koordynację mięśni. Najczęściej dochodzi do tego na skutek uszkodzenia mózgu. Może do nich dojść nawet w czasie ciąży, podczas porodu lub po urodzeniu. Przy mózgowym porażeniu dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego lub zakłócenia jego funkcjonowania. Mózgowe porażenie dziecięce z początku może objawiać się opóźnieniem rozwoju w postaci nieosiągania kolejnych kamieni milowych w oczekiwanym czasie. Takie odchylenia od normy rozwojowej, po wcześniejszej konsultacji pediatrycznej, powinny skłonić rodzica do wizyty u neurologa dziecięcego.

  • Wodogłowie

Zbyt szybki przyrost obwodu głowy, który cały czas się powiększa, można zaobserwować już u niemowlęcia. Specyficzne dla tego zaburzenia, oprócz nieadekwatnego do norm obwodu głowy, jest także uwypuklanie się i tętnienie ciemiączka. Wynika to z nadmiernej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego i wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Przy wodogłowiu dziecko staje się senne, rozdrażnione. Może wymiotować i mieć napady epilepsji. U starszych dzieci obserwuje się również nasilone bóle głowy, zez, niekontrolowane ruchy gałek ocznych. Z czasem pojawiają się problemy z pamięcią, myśleniem, koncentracją.

  • Zapalenie mózgu

Do zapalenia mózgu u dzieci najczęściej dochodzi w wyniku infekcji wirusowej. To z kolei wiąże się z wystąpieniem rozmaitych problemów neurologicznych. Zapalenie mózgu objawia się gorączką lub stanem podgorączkowym. Towarzyszą temu bóle głowy, zaburzenia świadomości. Może nawet wystąpić niedowład i oraz mogą pojawić się drgawki.

Podsumowując, najczęściej występującymi zaburzeniami neurologicznych u dzieci są:

  • padaczka,
  • wodogłowie,
  • przepuklina oponowo-mózgowa,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • autyzm,
  • ADHD,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • choroba niedokrwienna mózgu.

Rzadziej występujące zaburzenia neurologiczne u małych pacjentów to choroba Huntingtona, zespół Westa, choroba Alzheimera, choroba Wilsona, choroba Creutzfeldta-Jakoba, choroba Lescha-Nyhana, dystrofia mięśniowa, choroba Battena, choroba Refsuma.

Jakie objawy są wskazaniem do odwiedzenia neurologa?

Niektóre objawy zaobserwowane u dziecka powinny wzbudzać niepokój i skłonić do wybrania się do specjalisty. Do neurologa warto zgłosić się w przypadku dziecka, u którego wystąpi niewłaściwe napięcie mięśni. Staną się one wiotkie lub będą nadmiernie napięte. Alarmująca dla Ciebie powinna być także asymetria ciała Twojej pociechy. Lepiej skonsultować to z lekarzem, bo może wskazywać na zaburzenia neurologiczne. Udaj się do niego, jeśli dziecko się pręży i wygina ciało w pozycji leżącej. Zaniepokoić powinno Cię także zaciskanie pięści i chowanie kciuka.

Neurolog to odpowiednia osoba w przypadku dzieci mających częste kolki, wymiotujących, borykających się z bólami brzucha. Zapisz dziecko na wizytę, jeśli ma problemy z jedzeniem, nadmiernym apetytem lub jadłowstrętem. Niepokojącymi objawy są także brak kontaktu wzrokowego i brak zainteresowania otoczeniem. Na zaburzenia neurologiczne mogą wskazywać zaburzenia snu, drżenie ciała, napady lękowe. Z neurologiem dziecięcym warto skonsultować się przy zaburzeniach ruchowych, bólach głowy, problemach z pamięcią i koncentracją. Zgłoś się do specjalisty, jeśli Twoje dziecko ma kłopoty w nauce. Wskazaniem są także tiki nerwowe oraz problemy z widzeniem, słuchem, węchem i czuciem.

Doświadczony neurolog dziecięcy Warszawa – umów się na wizytę ze specjalistą już teraz

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów neurologicznych zaleca się jak najszybciej odwiedzić neurologa dziecięcego, czyli specjalistę medycznego, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dzieci z zaburzeniami dotyczącymi układu nerwowego. Doświadczony ekspert ma wiedzę i umiejętności w obszarze pediatrycznej neurologii. Możesz liczyć na indywidualne podejście, kompleksowe badania diagnostyczne i przyjazne środowisko.

Wizyta u neurologa

Profilmed Warszawa Wola

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, gdzie profesjonalna opieka zdrowotna spotyka się z przyjazną atmosferą.

Zadzwoń: